Πρόκειται για διεθνείς συμπράξεις συνεργασίας μεταξύ οργανώσεων που δραστηριοποιούνται στον τομέα της νεολαίας στα κράτη μέλη της ΕΕ, σε τρίτες χώρες συνδεδεμένες με το πρόγραμμα και σε τρίτες χώρες που δεν είναι συνδεδεμένες με το πρόγραμμα.
Τα έργα στηρίζουν τις διεθνείς ανταλλαγές, τη συνεργασία και τον πολιτικό διάλογο στον τομέα της νεολαίας και της μη τυπικής μάθησης, με σκοπό την ενίσχυση της βιώσιμης κοινωνικοοικονομικής ανάπτυξης και της ευημερίας των νέων.
Συγκεκριμένα:
• παρέχουν στους νέους ευκαιρίες συμμετοχής στην κοινωνία των πολιτών και τους μαθαίνουν να συμμετέχουν στην κοινωνία των πολιτών·
• αυξάνουν την ευαισθητοποίηση των νέων σχετικά με τις κοινές ευρωπαϊκές αξίες και τα θεμελιώδη δικαιώματα και συμβάλλουν στη διαδικασία της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης (ιδίως με τις χώρες της διεύρυνσης)·
• αναπτύσσουν τις ψηφιακές ικανότητες και τον γραμματισμό των νέων στα μέσα επικοινωνίας·
• φέρνουν σε επαφή νέους ανθρώπους και υπεύθυνους λήψης αποφάσεων σε τοπικό, περιφερειακό, εθνικό και διακρατικό επίπεδο και συμβάλλουν στον διάλογο της ΕΕ για τη νεολαία.
Ο οδηγός του προγράμματος είναι διαθέσιμος εδώ.
Οι αιτούντες πρέπει να είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της ΕΕ ή σε τρίτη χώρα συνδεδεμένη με το πρόγραμμα Erasmus+.
Για περισσότερες πληροφορίες, συμβουλευτείτε τον οδηγό του προγράμματος.